Zdrowie człowieka jako przedmiot ochrony przy przestępstwie spowodowania średniego oraz lekkiego uszczerbku na zdrowiu z art. 157 k.k.

Zgodnie z artykułem 157 k.k.:

§ 1. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, inny niż określony w art. 156 § 1,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Powyższy artykuł typizuje przestępstwo spowodowania tzw. średniego uszczerbku na zdrowiu (§ 1) oraz tzw. lekkiego uszczerbku na zdrowiu (§ 2).

Mając powyższe na uwadze, należy wskazać, iż przedmiotem ochrony artykułu 157 k.k. jest zdrowie człowieka. Pozostaje ono jedną z najwyższych wartości, niezależnie od wieku, pochodzenia, koloru skóry, pozycji zawodowej czy rodzinnej czy prezentowanych poglądów czy wartości.

Wyżej wskazana norma prawna stanowi przejaw ochrony zdrowia człowieka przed zamachami, które powodują skutki o rozmiarze mniejszym niż te, które zostały określone w art. 156 k.k. typizującym przestępstwo spowodowania tzw. ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Omawiając przedmiot ochrony artykułu 157 k.k. należy w pierwszej kolejności doprecyzować pojęcie „zdrowie”.

W Komentarzu do Kodeksu karnego pod redakcją prof. dr hab. Ryszarda Stefańskiego, R. Kokot wskazuje, iż zdrowiem jest stan normalnego funkcjonowania organizmu zapewniający człowiekowi wydolność umożliwiającą mu aktywne funkcjonowanie w społeczeństwie. Początkową chwilę tej ochrony wyznacza rozpoczęcie akcji porodowej, kończy się ona z chwilą śmierci człowieka”.

Ochrona dobra jakim jest zdrowie zapewniona jest już na poziomie konstytucyjnym, ponieważ art. 68 Konstytucji RP stanowi, iżkażdy ma prawo do ochrony zdrowia”. Zgodnie ze stanowiskiem doktryny, ochrona zdrowia nie może sprowadzać się tylko do zapewnienia podstawowych funkcji biologicznych w minimalnym zakresie, czyli niezbędnych do egzystencji człowieka. Powinna ona zapewniać co najmniej prawidłowy rozwój człowieka i zachowanie kondycji psychofizycznej na właściwym poziomie.

Podsumowując, przedmiotem ochrony art. 157 k.k. jest zdrowie człowieka. Powyższa norma prawna zabezpiecza przed zamachami, które powodują skutki o rozmiarze mniejszym niż te, które zostały określone w art. 156 k.k. typizującym przestępstwo spowodowania tzw. ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Osoba, która dopuściła się popełnienia przestępstwa spowodowania lekkiego lub średniego uszczerbku na zdrowiu człowieka może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej, ponieważ naraziła dobro prawne, którym jest zdrowie człowieka. Sankcja za spowodowanie uszczerbku na zdrowiu człowieka jest kierowana również do lekarza, gdyż pacjent decydując się na leczenie powierza mu swoje zdrowie.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk i Aplikant Adwokacki Edyta Gorczyńska

kontakt: kom. + 48 697 053 659 oraz tel. 22 629 00 36

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Zdrowie człowieka jako przedmiot ochrony przy przestępstwie spowodowania średniego oraz lekkiego uszczerbku na zdrowiu z art. 157 k.k.

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


pięć + = 14