Wzór zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nieudzielenia pomocy przez lekarza niepełniącego obowiązków służbowych z art. 162 § 1 k.k.

W artykule zatytułowanym: Jak zawiadomić o popełnieniu przez lekarza niepełniącego obowiązków służbowych przestępstwa nieudzielenia pomocy z art. 162 § 1 k.k.? została dokonana analiza problemu zawiadomienia organów ścigania o popełnieniu przestępstwa przez lekarza, który nie udzielił pomocy osobie znajdującej się w sytuacji zagrożenia życia bądź uszczerbku na zdrowiu.

W niniejszym artykule zostanie przedstawione przykładowe zawiadomienie o popełnieniu przez lekarza przestępstwa nieudzielenia pomocy, celem zobrazowania formy prawidłowego zawiadomienia.

Podkreślenia wymaga fakt, iż Kodeks postępowania karnego nie przewiduje żadnej szczególnej formy zawiadomienia. Niemniej jednak informacje, które pokrzywdzony wskaże w zawiadomieniu mogą pomóc organom ścigania w prowadzonym dochodzeniu lub śledztwie, mogą również wpłynąć na szybkość postępowania. Sporządzając zawiadomienia pokrzywdzony powinien pamiętać, by na początku wskazać datę i miejsce złożenia zawiadomienia, organ do którego jest kierowane oraz dane zawiadamiającego takie jak: imię i nazwisko oraz adres do doręczeń. Następnie zawiadamiający powinien zatytułować pismo zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Takie działanie ułatwi organowi ścigania skierowania pisma do właściwego wydziału.

                                                                                                Warszawa, dnia 15 sierpnia 2015 roku

                                                                                                                                        Maria Kowalska

                                                                                                                                Ul. Nadbrzeżna 15/3

                                                                                                                                     02-777 Warszawa

                                                                                                     

                                                                                                      Komenda Rejonowa Policji

                                                                                                                                              Ul. Wilcza 21

                                                                                                                                    00-544 Warszawa

Zawiadomienie
o
 podejrzeniu popełnienia przestępstwa 

Na podstawie art. 304 § 1 k.p.k.

zawiadamiam:

że dnia 12 sierpnia 2015 roku byłam świadkiem nieudzielenia przez lekarza Jerzego (nazwisko mi nieznane) pomocy mojemu mężowi – Adamowi Kowalskiemu, który dostał zawału serca.

Uzasadnienie

W dniu 12 sierpnia 2015 roku wraz z mężem wracaliśmy samolotem z wakacji Włoch. W pewnym momencie mój mąż, który od lat cierpi na chorobę wieńcową dostał zawału serca. Szybko wezwałam stewardessy, jedna z nich pomogła mi udzielić pierwszej pomocy mężowi, druga zaczęła rozpytywać podróżnych czy jest na pokładzie jakiś lekarz, który mógłby udzielić fachowej pomocy. Nikt się jednak nie zgłosił. W tamtym momencie byłam tak rozemocjonowana, że zapomniałam, iż będąc jeszcze w hotelu słyszałam rozmowę dwóch turystów. Jeden z nich opowiadał drugiemu, że jest lekarzem i że pracuje szpitalu. Nie znam jego nazwiska, ale jego rozmówca zwracał się do niego „Panie Jerzy”. Jestem przekonana, że miał wykupioną wycieczkę w tym samym biurze turystycznym co ja z mężem, ponieważ mieszkaliśmy w tym samym hotelu „La Siniora” i jechaliśmy tym samym autokarem do hotelu i z hotelu na lotnisko. Jestem zszokowana sytuacją, że w przypadku zagrożenia życia mojego męża ten lekarz nie poczuł się do obowiązku udzielenia pomocy. Na szczęście nie był to poważny zawał serca, ale w tamtej sytuacji byłam bardzo przerażona stanem mojego męża. Uważam, że lekarz ten nie powinien pozostać bezkarny, jeśli nie udzielił pomocy dziś mojemu mężowi, jutro nie udzieli pomocy komuś innemu i może się okazać to bardziej tragiczne w skutkach.

Jak wspomniałam powyżej, niestety nie znam nazwiska tego lekarza. Jestem przekonana jednak, że Biuro Podróży Udane Wakacje, które znajduje się na ul. Konwaliowa 87 w Warszawie, posiada jego dane osobowe.

Oprócz mnie świadkami zdarzenia byli także:

1) Anna Skopek, stewardessa linii lotniczych „Jaskółka S.A.”,

2) Sandra Jaroszy, stewardessa linii lotniczych „Jaskółka S.A”,

3) Urszula Więcka, stewardessa linii lotniczych „Jaskółka S.A”,

4) Pasażerowie lotu linii lotniczych „Jaskółka S.A” odbytego 12 sierpnia 2015 roku na relacji Rzym – Warszawa.

                                                                                                                                       Maria Kowalska

                                                                                                                            (własnoręczny podpis)

Jak wynika z powyższego, przy wnoszeniu zawiadomienia należy podać imię, nazwisko oraz adres osoby dokonującej zawiadomienia. Należy również pismo opatrzyć nazwą miejscowości oraz datą złożenia zawiadomienia. Najważniejszym jest jednak, by po krótce przedstawić stan faktyczny oraz wskazać osobę, która dopuściła się popełnienia przestępstwa. W sytuacji, kiedy nie dysponujemy dokładnymi danymi takiej osoby, wartym byłoby wskazanie innych osób bądź instytucji, które mogłyby udzielić informacji na temat danych osobowych sprawcy.

Należy również wskazać, iż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa to pierwszy krok do wszczęcia przez organy ścigania postępowania. Z tych względów, jeżeli zawiadamiający nie wskaże wszystkich okoliczności zdarzenia, jak również istotnych dowodów, będzie mógł to uczynić w czasie przesłuchania go w charakterze świadka. Należy podkreślić, iż każda osoba, która złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w późniejszym etapie postępowania przygotowawczego jest przesłuchiwana w charakterze świadka.

Wartym uwagi jest również fakt, iż do złożenia zawiadomienia o przestępstwie uprawniona jest każda osoba, która posiada informację o popełnieniu przestępstwa nieudzielenia pomocy przez lekarza, a nie tylko osoba pokrzywdzona. Istotnym jest jedynie, aby zawiadamiający dysponował wiarygodnymi informacjami dotyczącymi przestępnego działania.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk i Aplikant Adwokacki Paulina Petroniec

kontakt: kom. + 48 697 053 659 oraz tel. +48 22 629 00 36

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Wzór zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nieudzielenia pomocy przez lekarza niepełniącego obowiązków służbowych z art. 162 § 1 k.k.

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


sześć + 2 =