Wniosek do Sądu o zabezpieczenie roszczenia pacjenta w sprawie o odszkodowanie z tytułu błędu lekarskiego

Sprawy sądowe o odszkodowanie wynikłe z błędu lekarza trwają stosunkowo długo, dlatego też warto złożyć w trakcie postępowania sądowego wniosek o zabezpieczenie roszczenia. W niniejszym artykule opiszę na czym polega zabezpieczenie i dlaczego warto złożyć taki wniosek.

W trakcie toczącego się postępowania sąd zazwyczaj dopuszcza dowód z opinii biegłych, niejednokrotnie z uwagi na skomplikowany charakter sprawy niezbędne będzie przeprowadzenie dowodu z opinii kilku specjalistów. W procesach nieodzowne będzie przesłuchanie wielu osób, co przedłuża proces. Oznacza to, iż trzeba będzie poczekać na uzyskanie odszkodowania.

Tymczasem w sytuacji, gdy chcesz kontynuować leczenie czy też rehabilitację prywatnie, a nie masz na to środków warto uzyskać zabezpieczenie roszczenia, a tym samym wypłatę części środków jeszcze przed zakończeniem leczenia.

Na czym polega zabezpieczenie?

Zgodnie z art. 730 §1 k.p.c ,,w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia.” Natomiast zgodnie z § 2 tego artykułu ,,Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Po uzyskaniu przez uprawnionego tytułu wykonawczego dopuszczalne jest udzielenie zabezpieczenia tylko wtedy, jeżeli ma ono na celu zabezpieczenie roszczenia o świadczenie, którego termin spełnienia jeszcze nie nastąpił.”
Powyższy przepis daje podstawę do tego, aby jeszcze w trakcie toczącego się procesu sądowego uzyskać wypłatę części odszkodowania, rent lub zadośćuczynienia.

Jeżeli pacjent uprawdopodobni, że jego żądanie jest uzasadnione, wówczas sąd może wstępnie orzec, iż istnieje szansa na ostateczne uwzględnienie roszczenia, czyli wygranie toczącego się procesu, a więc dochodzi do zabezpieczenia roszczenia.

Ważne jest zatem uprawdopodobnienie zasadności dochodzonych żądań. W sprawach medycznych wniosek o zabezpieczenie roszczenia rozpoznawany jest na rozprawie, co pozwala przesłuchać informacyjnie powoda i wzmocnić argumentację.

Zabezpieczenie nie zastępuje ostatecznego wyroku, natomiast pozwala w wielu przypadkach zapewnić powodowi finansowanie w toku procesu kosztów np. rehabilitacji. Czasami zdarza się bowiem, że podjęcie rehabilitacji po kilku latach może nie odnieść pożądanego rezultatu. Z tej przyczyny warto złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia.

Co ważne, w toku procesu można wnieść o zmianę postanowienia o zabezpieczeniu. Taka sytuacja miałaby miejsce, jeżeli koszty leczenia zwiększyłyby się i dotychczasowe zabezpieczenie nie wystarczyłoby na ich pokrycie.

Nie zawsze żądanie zabezpieczenia zostanie uwzględnione, jednakże warto wiedzieć, że istnieje możliwość złożenia takiego wniosku.

Tytułem przykładu, gdy uzyskano takie zabezpieczenie można wskazać sytuację, gdy powód dochodzi odszkodowania, renty oraz zadośćuczynienia od szpitala. Po uprawdopodobnieniu odpowiedzialności szpitala sąd uznał na rozprawie, że zasadne jest zabezpieczenie dochodzonej kwoty. Szpital zobowiązany jest płacić co miesiąc określoną kwotę tytułem tzw. zabezpieczenia roszczenia. W pozwie wniesiono bowiem o orzeczenie obowiązku płacenia przez szpital pewnej kwoty na poczet kosztów leczenia i rehabilitacji powoda.

Podsumowując, składając pozew o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie można złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia. Tym samym istnieje możliwość uzyskania części kwoty dochodzonego powództwa jeszcze przed wydaniem wyroku. Jest to z pewnością bardzo pozytywne z punktu widzenia pacjenta, który chce kontynuować rehabilitację oraz leczenie.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Wniosek do Sądu o zabezpieczenie roszczenia pacjenta w sprawie o odszkodowanie z tytułu błędu lekarskiego

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


dziewięć − = 3