Dostęp rodziny zmarłego pacjenta do dokumentacji medycznej po nowelizacji ustawy o prawach pacjenta

Z dniem 5 sierpnia 2016r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące  tajemnicy lekarskiej, wprowadzone ustawą z dnia 10 czerwca 2016 roku o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, które znacznie ułatwiły rodzinie zmarłego pacjenta dostęp do dokumentacji medycznej.

Wcześniej, to jest przed 5 sierpnia 2016r. członkowie rodziny zmarłego pacjenta nie mogli uzyskać wglądu do jego dokumentacji medycznej, jeśli za życia pacjent nie wyraził na to zgody, tzn. nie upoważnił członków swojej rodziny do zapoznania się z jego dokumentacja medyczną. W wielu przypadkach uniemożliwiało to osobom najbliższym dla zmarłego pacjenta dochodzenie od szpitala lub innej placówki medycznej zapłaty zadośćuczynienia za krzywdę, jakiej doznali na skutek śmierci pacjenta w wyniku błędnego leczenia. 

Zmiany o których mowa wprowadzają możliwość pozyskania informacji o zmarłym pacjencie, uzyskanych przez lekarza w związku z udzielaniem pacjentowi pomocy. Uprawnienie do uzyskania tych informacji będą miały osoby bliskie, m. in. rodzice, czy dziadkowie zmarłego. Ustawa przewiduje możliwość zwolnienia lekarza z tajemnicy lekarskiej w zakresie informacji o zmarłym pacjencie na skutek zgody wyrażonej przez jedną z osób bliskich dla pacjenta, jednakże tylko w przypadku, gdy inna osoba bliska takiemu ujawnieniu informacji się nie sprzeciwi. Sprzeciw osoby bliskiej uniemożliwi więc uzyskanie informacji o zmarłym pacjencie przez inną osobę bliską.

Krąg osób, które mogą wystąpić o wskazane informację jest następujący: małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia w linii prostej oraz przedstawiciel ustawowy, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu lub osoba wskazana przez pacjenta za życia.

Szereg wątpliwości budzi natomiast możliwość zablokowania ujawnienia informacji poprzez zgłoszenie sprzeciwu przez inną osobę bliską. Ponadto na lekarzy nie został nałożony obowiązek ustalania wszystkich osób bliskich dla pacjenta, nie został na nich także nałożony obowiązek informowania o prawie wyrażenia zgody, czy też wyrażenia sprzeciwu w sprawie ujawniania takich informacji.

Podsumowując należy zauważyć, że nastąpił szereg istotnych zmian, które z jednej strony umożliwiają osobom bliskim uzyskać ważne dla nich informacje o stanie zdrowia zmarłego pacjenta, przebiegu jego leczenia, jednakże stwarzają sytuację, w której decydujące, a zarazem końcowe zdanie będzie miała osoba, która jako pierwsza zgłosi wolę ujawnienia lub nieujawnienia takich informacji. Duże wątpliwości budzi także zapis ustawy mówiący o tym, że tajemnica nadal obowiązuje, jeżeli inna osoba bliska sprzeciwi się jej ujawnieniu.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk oraz Anita Janiszkiewicz

kontakt: kom. + 48 697 053 659 oraz tel. 22 629 00 36

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Dostęp rodziny zmarłego pacjenta do dokumentacji medycznej po nowelizacji ustawy o prawach pacjenta

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


× 8 = szesnaście