Sprawca przestępstwa spowodowania tzw. średniego oraz lekkiego uszczerbku na zdrowiu z art. 157 k.k.

Zgodnie z art. 157 § 1 k.k. kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, inny niż określony w art. 156 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. Powyższy artykuł w § 2 określa, iż kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Ponadto § 3 niniejszego artykułu dodaje, że „jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Mając powyższe na uwadze, należy zastanowić się kim jest sprawca przestępstwa spowodowania tzw. średniego lub lekkiego uszczerbku na zdrowiu, którego ustawodawca określa zaimkiem rzeczownym „kto”?

Odpowiadając na przedmiotowe pytanie, należy wskazać, iż sprawcą w/w przestępstw stypizowanych w art. 157 § 1 – 3 k.k. popełnionych w formie działania może być każdy człowiek zdolny do odpowiedzialności karnej, a więc również lekarz. W związku z powyższym, przestępstwo z art. 157 należy do przestępstw powszechnych.

Jednakże, w tym miejscu pojawia się kolejna wątpliwość odnośnie użytego w art. 157 § 3 czasownika „działa”. Otóż, czy sprawca przedmiotowych przestępstw może je popełnić w formie zaniechania?

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego – Izby Karnej z dnia 18 lutego 2002 roku w sprawie o sygn. akt III KKN 280/99 użyte w art. 157 § 3 k.k. sformułowanie [działa], wynikające z zastosowanej przez ustawodawcę techniki legislacyjnej, oznacza zarówno działanie jak i zaniechanie”.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, iż przestępstwo spowodowania tzw. średniego lub lekkiego uszczerbku na zdrowiu może być popełnione w formie zaniechania, zaś sprawcą owego czynu zabronionego popełnionego w niniejszej formie może być według art. 2 k.k. „(…) ten tylko, na kim ciążył prawny, szczególny obowiązek zapobiegnięcia skutkowi, czyli osoba tzw. gwaranta.

Przykładowo lekarz, który nie udzielił pomocy medycznej pacjentowi X wbrew prawnemu obowiązkowi jej udzielenia, na skutek czego u osoby X stwierdzono tzw. średni uszczerbek na zdrowiu z art. 157 § 2 k.k., jest narażony na odpowiedzialność karną z art. 157 § 3 k.k. za nieumyślne spowodowanie tzw. średniego uszczerbku na zdrowiu u osoby X.

Podsumowując, należy stwierdzić, iż sprawcą przestępstw stypizowanych w art. 157 § 1 – 3 k.k., tj. spowodowania tzw. średniego lub lekkiego uszczerbku na zdrowiu popełnionych w formie działania może być każdy człowiek zdolny do odpowiedzialności karnej, w tym także lekarz. Natomiast, sprawcą owego czynu zabronionego popełnionego w formie zaniechania może być według art. 2 k.k. „(…) ten tylko, na kim ciążył prawny, szczególny obowiązek zapobiegnięcia skutkowi”, np. lekarz, który nie udzielił pomocy medycznej pacjentowi X, na skutek czego u osoby X stwierdzono tzw. średni uszczerbek na zdrowiu z art. 157 § 2 k.k.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk i Aplikant Adwokacki Edyta Gorczyńska

kontakt: kom. + 48 697 053 659 oraz tel. 22 629 00 36

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Sprawca przestępstwa spowodowania tzw. średniego oraz lekkiego uszczerbku na zdrowiu z art. 157 k.k.

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


+ dziewięć = 13