Przyczynienie się pacjenta do szkody wynikłej z błędu lekarza

Zgodnie z art. 362 k.c ,,Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron.” Chodzi tu o sytuację, w której szkoda byłaby mniejsza, gdyby nie zawinione zachowanie poszkodowanego. Pojawia się pytanie, jak ocenić czy istnieje wina po stronie poszkodowanego oraz jaki jest stopień tej winy. W niniejszym artykule wyjaśnię wątpliwości związane z tymi kwestiami.

W praktyce sądy oceniając czy nastąpiło przyczynienie się poszkodowanego stosują porównanie zachowania poszkodowanego z tym, w jaki sposób zachowałby się w danej sytuacji rozważny, rozsądnie myślący człowiek oraz czy to zachowanie przyczyniło się do powstania lub zwiększenia szkody wynikłej z błędu lekarza.

W przypadku niewłaściwe przeprowadzonego zabiegu, czy też leczenia najczęściej za szkody odpowiada podmiot odpowiedzialny za prawidłowo przeprowadzone leczenie, czyli szpital lub konkretny lekarz. Jest on wtedy w pełni zobowiązany naprawić szkodę wynikłą z błędu lekarza. Każdy szpital posiada jednak obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, a zatem w praktyce odszkodowanie wypłaca ubezpieczyciel.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy sam pacjent może mieć wpływ na pogorszenie swojego stanu zdrowia. Jeżeli pacjent nie przestrzega przekazanych mu przez lekarza zaleceń czy wskazówek, nie stawia się na zalecone badania kontrolne lub zataja pewne informacje o stanie zdrowia, wtedy może przyczynić się do powstania lub zwiększenia szkody. Podobnie sprawa wygląda, gdy pacjent lekceważy ostrzeżenia, czy nie przekazuje lekarzowi pełnych informacji o objawach czy dolegliwościach związanych z chorobą.

Przywołać można głośną sprawę aborcji 17 letniej kobiety, będącej w 5 tygodniu ciąży. Lekarz po dokonaniu zabiegu zalecił jej konieczność badania po upływie 2 tygodni, by stwierdzić czy dokonana aborcja była skuteczna. Kobieta zaniechała tego, a w efekcie okazało się, iż zabieg był nieskuteczny, a ona jest nadal w ciąży. U dziecka tuż po urodzeniu wykryto poważną wadę serca. Podczas procesu o odszkodowanie sąd przyjął, iż pacjentka swoim zachowaniem przyczyniła się do powstania szkody w 50 % nie zgłaszając się na zalecone jej dodatkowe badania. Tym samym wysokość odszkodowania zmniejszono o połowę.

Podsumowując, należy więc pamiętać, że nie zawsze pełną odpowiedzialność za pogorszenie zdrowia poniesie szpital czy konkretny lekarz. Jeżeli pacjent również nie dochował należytej staranności w procesie leczenia, wówczas odszkodowanie za utratę czy pogorszenie zdrowia może ulec obniżeniu. Sytuacja taka nie obejmuje jednak przypadków, gdy pacjent stosował się do błędnych zaleceń lekarza. Stosunki pomiędzy lekarzem, a pacjentem opiera się bowiem na zaufaniu, więc nie można wymagać, aby pacjent miał kontrolować lekarza.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Przyczynienie się pacjenta do szkody wynikłej z błędu lekarza

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


2 + = dziewięć