Postępowanie lekarza w przypadku popełnienia błądu medycznego

Na wstępie należy odnieść się do samego pojęcia błędu. Według L. Wachholza błędem w sztuce lekarskiej jest ,,Nieumyślne uszkodzenie ciała lub pozbawienie życia chorego (…) wskutek nieświadomości zasad sztuki lub zaniedbania, błąd tylko wtedy może być uznany za karygodny, gdy można było go uniknąć przez zastosowanie zwykłych a nie nadzwyczajnych wiadomości lub zręczności’’.

Rodzaje błędów, jakie może popełnić lekarz, a także konsekwencje ich popełnienia zostały przedstawione w poprzednich artykułach. W tym artykule zostanie ukazany sposób postępowania lekarza w przypadku popełnienia przez niego błędu.

W sytuacji, w której lekarz popełni błąd medyczny (należy zaznaczyć, że chodzi o sytuację, w której lekarz ma świadomość, że w wyniku swojego działania, bądź zaniechania naruszył zasady wiedzy medycznej lub nie zachował należytej staranności) powinien postępować według poniżej wskazanego schematu:

 1. Lekarz w przypadku wystąpienia błędu medycznego powinien zrobić wszystko, co w jego mocy, aby go naprawić. Powinien ograniczyć negatywne skutki dla życia i zdrowia pacjenta, wynikające z wcześniej podjętego leczenia;

 2. W miarę możliwości lekarz powinien omówić swój przypadek z innym lekarzem, by móc uzyskać cenną poradę dotyczącą dalszego leczenia, postępowania;

 3. Przede wszystkim lekarz powinien porozumieć się z pacjentem, z jego najbliższymi. Lekarz ma obowiązek przedstawić pacjentowi sytuację, uzgodnić z nim plan dalszego leczenia. W przypadku wystąpienia błędu powinien przeprosić i wyjaśnić, że nie w każdym przypadku możliwe jest przewidzenie wszelkich negatywnych skutków. Lekarz zobowiązany jest zrobić wszystko, co tylko jest możliwe, by ograniczyć następstwa błędu;

 4. Lekarz powinien zaproponować pomoc, wsparcie psychologiczne, gdy błąd pociąga za sobą daleko idące skutki dla zdrowia pacjenta, jak i jego rodziny;

 5. Konieczne jest rzetelne opisanie przez lekarza zdarzenia w dokumentacji medycznej. Lekarz powinien opisać zdarzenie, a także podjęte przez siebie działania zmierzające do usunięcia powstałych skutków;

 6. Lekarz zobowiązany jest poinformować swego przełożonego o powstałym błędzie, jak i konsekwencjach jakie się z nim wiążą;

 7. Aby ustalić sposób postępowania w danej sprawie, lekarz powinien skonsultować się z prawnikiem. Kontakt z prawnikiem umożliwi lekarzowi skuteczną obronę.

Należy pamiętać, że o tym czy lekarz będzie ponosił odpowiedzialność karną decyduje wiele czynników. Lekarz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej wyłącznie wtedy, gdy błąd był wynikiem jego postępowania polegającego na niezachowaniu obowiązujących norm postępowania medycznego, w sytuacji w której mógł i powinien przewidzieć zagrożenie dla życia, bądź zdrowia pacjenta.

Podsumowując należy wskazać, że lekarz powinien liczyć się z tym, że o jego zawinieniu może zdecydować nie tylko zarzut w postaci braku wiedzy, czy wystarczających umiejętności praktycznych, ale także niezręczność i nieuwaga podczas przeprowadzonego zabiegu, jeżeli obiektywnie stwierdzimy, że nie powinna wystąpić w danych okolicznościach. Lekarz w każdej podejmowanej przez siebie czynności zobowiązany jest do zachowania należytej staranności.

Nie zachowując obowiązujących norm postępowania lekarz powinien zdawać sobie sprawę z tego, że może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. W przypadku wystąpienia błędu powinien wiedzieć, jak należy postąpić, aby zapobiec dalszym konsekwencjom podjętego przez siebie działania czy też zaniechania.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk oraz Anita Janiszkiewicz

kontakt: kom. + 48 697 053 659 oraz tel. 22 629 00 36

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Postępowanie lekarza w przypadku popełnienia błądu medycznego

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


− jeden = 1