Odszkodowanie za błędy przy usuwaniu zębów

Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał ostatnio ciekawy wyrok z punktu widzenia osób, które chcą uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie za komplikacje przy usunięciu zębów. Ból, który odczuwasz przez dłuższy czas z powodu nieodpowiedniego sposobu przeprowadzenia zabiegu uzasadnia Twoje prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia. Błąd medyczny w opisywanej sprawie dotyczył złamania szczęki w trakcie usuwania zęba, niewykonania badania RTG oraz niepoinformowania o możliwych następstwach i powikłaniach.

Wyrok został wydany na kanwie niżej opisanego stanu faktycznego.

Pacjent przeszedł w Centrum Stomatologicznym zabieg usunięcia lewego dolnego zęba, tzw. ósemki bez poinformowania o możliwych powikłaniach.

W wyniku zabiegu doszło do jatrogennego złamania żuchwy, pojawił się ból, obrzęk i opuchlizna po lewej stronie twarzy, brak czucia dolnej wargi i brody oraz szczękościsk, które nasiliły się po ustaniu znieczulenia.

Następnego dnia po zabiegu pacjent zgłosił się do Centrum Stomatologicznego po pomoc, otrzymał tylko zwolnienie lekarskie na 2 dni. Pod tym okresie powód zgłosił się ponownie, przypisano mu leki przeciwbólowe i wypisano zwolnienie na 5 dni.

Dolegliwości się nasilały, dlatego podczas kolejnej wizyty powód zażądał badania RTG. Po 2 dniach pacjent dowiedział się, że ma poekstrakcyjne złamanie żuchwy z przeniesieniem po lewej stronie. Poszkodowany skierowany został w trybie pilnym do specjalistycznego szpitala, gdzie po znieczuleniu założono mu szyny oraz specjalistyczne gumki łączące szczęki. U pacjenta wykonano repozycję oraz osteosyntezę złamania żuchwy w znieczuleniu ogólnym i wstawiono tytanową płytkę.

Poszkodowany był hospitalizowany przez tydzień. Po wyjściu ze szpitala przypisano mu antybiotyki, leki przeciwbólowe oraz zalecono stosowanie ścisłej płynnej diety.

Mężczyzna podjął dalsze leczenie, którego pierwszy etap, wyjątkowo bolesny i uciążliwy, został zakończony po roku.

Pacjent nie przestał odczuwać dolegliwości bólowych i nie odzyskał całkowitego czucia policzka i wargi po lewej stronie. Po zabiegu pozostała widoczna blizna na podbródku i lekka jego deformacja.

Sprawę skierowano do sądu. Sąd Okręgowy w oparciu o opinię biegłych z zakresu neurologii i chirurgii szczękowo-twarzowej ustalił, że utrzymujące się u powoda zaburzenia czucia na brodzie po stronie lewej oraz na wewnętrznej stronie lewej dolnej wargi i w okolicy dolnych zębów po stronie lewej – mogą powodować dyskomfort przy jedzeniu, przy goleniu się i przy mówieniu, zaś rokowanie co do całkowitego powrotu do stanu zdrowia sprzed zabiegu jest niepomyślne, gdyż dolegliwości neurologiczne należy uznać za trwałe uszkodzenie.

Sąd zasądzając zadośćuczynienie wziął pod uwagę, iż poszkodowany kontynuował leczenie ze świadomością, że nie powróci do stanu sprzed zabiegu, ma uraz psychiczny, czuje się bezsilny i bezradny, ponieważ nie wie, czy ustąpią dolegliwości bólowe. Spadła aktywność życiowa powoda i ucierpiała jego kariera zawodowa. Mężczyzna pracuje w banku, gdzie ma cały czas kontakt z klientem – przeszkadzają w tym trudności w mówieniu. W konsekwencji długiej absencji i powstałych deformacji fizycznych, powód został przeniesiony na inne, mniej atrakcyjne stanowisko, ma kłopot z zebraniem myśli.

Zdaniem Sądu Okręgowego w Warszawie, wina właścicieli Centrum Stomatologicznego nie budzi wątpliwości, popełniony został błąd lekarski, jakim było połamanie powodowi żuchwy podczas przeprowadzonego zabiegu. Ponadto powód nie został prawidłowo poinformowany o możliwych powikłaniach, nie zrobiono powodowi zdjęcia RTG, ani przed zabiegiem, ani po jego wykonaniu, a dopiero 10 dni po zabiegu na wyraźne żądanie powoda i odpłatnie.

Sąd Okręgowy uznał, że przyznana przez ubezpieczyciela suma 30 tys. zł jest niewspółmierna do doznanych i wciąż doznawanych przez powoda cierpień. Zdaniem Sądu Okręgowego kwota 60 tys. zł jest odpowiednia do stopnia cierpień poszkodowanego i jego niewątpliwej krzywdy. Sąd Apelacyjny utrzymał powyższy wyrok w mocy, a więc jest on prawomocny.

Podsumowując, w przypadku błędów związanych z wizytą u dentysty również masz prawo uzyskać odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Praktyka orzecznicza sądów wskazuje, iż zasądzane sumy są coraz wyższe. Konieczne jest wykazanie:

 • niedbalstwa lekarza lub personelu pomocniczego

 • szkody majątkowej ( np. utrata dochodów, koszty zakupu leków, rehabilitacji itp.),

 • adekwatnego związku przyczynowo- skutkowego ( chodzi o udowodnienie, że to z powodu błędu lekarza pojawiła się szkoda, a gdyby działał zgodnie z zasadami sztuki lekarskiej nie doszłoby do szkody).                                                                                                                            

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Odszkodowanie za błędy przy usuwaniu zębów

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


8 × = dwadzieścia cztery