Odszkodowanie od lekarza za odmowę udzielenia pomocy

Zgodnie z art. 30 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty ,,Lekarz ma obowiązek udzielać pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia oraz w innych przypadkach nie cierpiących zwłoki.”

Ponadto zasady etyki lekarskiej, a dokładniej art. 69 Kodeksu Etyki Lekarskiej stanowi, iż ,,Lekarz nie może odmówić pomocy lekarskiej w przypadkach nie cierpiących zwłoki, jeśli pacjent nie ma możliwości uzyskania jej ze strony instytucji powołanych do udzielenia pomocy.”

W praktyce jednak mamy do czynienia z sytuacjami, gdy lekarz nie udziela pacjentowi pomocy, co w efekcie sprawia, iż pacjent poniesie szkodę. Pojawia się wtedy pytanie czy są sytuacje gdy lekarz może odmówić podjęcia leczenia, a czy jest do tego zobowiązany zawsze. Ponadto zakładając, że byłby do tego zobowiązany, czy możemy żądać naprawienia szkody, którą wyrządzono.

Warto zastanowić się zatem w jakich sytuacjach lekarz nie może odmówić udzielenia pomocy i co się stanie w przypadku, gdy nie uzyskamy należnej nam pomocy od konkretnego lekarza czy też nie uzyskamy pomocy w szpitalu.

W mojej praktyce zawodowej spotykam się zazwyczaj z następującymi tłumaczeniami lekarzy:

 • w danej miejscowości znajduje się stacja pogotowia ratunkowego,

 • nie są specjalistami z danej dziedziny medycyny. Przykładowo jeżeli pacjent potrzebuje pomocy chirurga, a obok niego znajduje się lekarz ginekolog zazwyczaj tłumaczy się nieudzieleniem pomocy z powodu braku umiejętności i doświadczenia z zakresu chirurgii.

Musisz jednak pamiętać, iż powyższe tłumaczenia lekarzy nie są skuteczne i nie zostaną uwzględnione przez sąd w przypadku toczącego się postępowania o odszkodowanie.

Odnosząc się do podnoszenia przez lekarzy, że w danej miejscowości znajduje się stacja pogotowia ratunkowego wskazać trzeba, iż bardzo często, zwłaszcza w małych miastach pogotowie nie dysponuje specjalistami z każdej dziedziny medycyny. Tym samym lekarz powinien udzielić pomocy pacjentowi, który takiej pomocy wymaga.

Co do drugiego ze wskazanych powyżej tłumaczeń o braku określonego doświadczenia i specjalizacji to nasuwa się logiczny wniosek, iż skoro nie ma możliwości uzyskania pomocy specjalisty z danej dziedziny medycyny, a pacjent jej niezwłocznie potrzebuje, to lekarz z pewnością dysponuje dużą większą wiedzą niż jakikolwiek inny człowiek.

Przykładowo w sytuacji gdy nie było możliwości uzyskania pomocy położnika w trakcie porodu, a obok znajdował się lekarz rodzinny, to nie może się tłumaczyć tym, iż nie jest ginekologiem-położnikiem. Lekarz powinien odebrać poród, bazując na podstawowej wiedzy jaką posiada.

Z powyższego wynika, iż lekarz, który odmawia udzielenia pomocy dopuszcza się umyślnego zaniechania i może ponieść odpowiedzialność cywilną za wyrządzoną pacjentowi szkodę. Tym samym masz prawo uzyskać odszkodowanie za poniesioną szkodę oraz krzywdę, jakiej doznałeś, dlatego że lekarz odmówił Ci pomocy.

Wystarczy spełnić dwa warunki, aby żądać odszkodowania od lekarza. Po pierwsze lekarz nie udzieli pomocy, a po drugie poniesiemy z tego tytułu jakikolwiek uszczerbek. Składamy wtedy pozew do sądu, w którym musimy udowodnić szkodę, którą ponieśliśmy oraz zawinienie lekarza.

Wystarczające jest obiektywne stwierdzenie, że lekarz powinien udzielić pomocy. Oznacza to, iż lekarz nie może się tłumaczyć tym, iż np. była pora nocna, chciał wypocząć, spieszył się w związku ze swoimi sprawami osobistymi. Powyższe okoliczności nie wyłączają bowiem jego odpowiedzialności.

Bezwzględny obowiązek udzielenia pomocy w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia chorego ma zakład leczniczy, bez względu na to czy mamy do czynienia ze szpitalem, przychodnią publiczną, a czy jest to prywatny szpital, czy też klinika. W każdym z tych miejsc mamy prawo otrzymać niezbędną pomoc. Nie ma też znaczenia fakt czy jesteśmy ubezpieczeni czy też nie posiadamy ubezpieczenia zdrowotnego.

W przypadku gdy lekarz albo szpital czy też inny zakład leczniczy odmówią nam udzielenia pomocy możemy złożyć do sądu pozew o zapłatę odszkodowania. W pozwie takim możemy pozwać:

 • lekarza, który odmówił nam udzielenia pomocy albo w przypadku gdy jest zatrudniony w szpitalu lub innym podmiocie możemy pozwać ten szpital, gdyż odpowiada on za działania i zaniechania pracowników,

 • szpital albo inny zakład leczniczy, w przypadku, gdy odmówiono nam pomocy w danej placówce.

Podsumowując, lekarze oraz zakłady lecznicze, w tym szpitale mają prawny obowiązek udzielenia pomocy osobom, które jej potrzebują. W przypadku nieudzielenia takiej pomocy w/w podmioty poniosą odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną pacjentowi.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Odszkodowanie od lekarza za odmowę udzielenia pomocy

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


osiem × = 24