Odpowiedzialność lekarza za błąd przy wypisaniu leku skutkujący błędnym leczeniem pacjenta

Każdy proces leczenia wiąże się z podawaniem pacjentowi określonych leków. Jeżeli lekarz nie zbadał w sposób należyty pacjenta, po czym zapisał mu niewłaściwy lek, a na skutek błędnego leczenia stan zdrowia pacjenta uległ pogorszeniu, wówczas może ponieść odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę. Podobnie będzie w przypadku gdy lekarz nie posiadał odpowiedniej wiedzy o właściwościach oraz skutkach ubocznych leku, choć powinien o tym wiedzieć albo gdy zaleca osobie leczonej kilka leków, które przyjmowane łącznie wyrządzają szkodę osobie, która je zażywa.

Tytułem przykładu można wskazać zastosowanie popularnego antybiotyku przeciwbakteryjnego neomecyny i streptomecyny u jednej osoby. Takie połączenie powoduje poważne uszkodzenia słuchu np. u małych dzieci. W prasie medycznej można często przeczytać, iż połączenie tych dwóch antybiotyków jest niedozwolone, a lekarz jako specjalista obowiązany do posiadania fachowej wiedzy powinien wiedzieć o niebezpieczeństwie jakie niesie za sobą taka praktyka.

Lekarz może ponieść również odpowiedzialność za zapisanie pacjentowi leku wyjątkowo toksycznego gdy nie było to konieczne, gdyż powinien wiedzieć, że może to wywołać dla chorego niepożądane skutki. Przykładowo u danego pacjenta można było zastosować inny lek, który niósłby za sobą mniejsze ryzyko powikłań, a jest uznawany przez współczesną medycynę za skuteczny.

Odpowiedzialność lekarza może też powstać z uwagi na nieudzielenie pacjentowi informacji o leku szczególnie niebezpiecznym. Informacje i ostrzeżenia podane na ulotce nie zwolnią lekarza automatycznie z odpowiedzialności. Przyjmuje się bowiem, że nie każdy pacjent może się zapoznać z ulotką, choćby z powodu złego stanu zdrowia nie jest w stanie przeczytać i zrozumieć jej treści. Ponadto każdy lek można stosować w różnych dawkach i z różną częstotliwością, o czym decyduje za każdym razem lekarz. Sąd Najwyższy stwierdził, że pacjent ma prawo być poinformowany o swoim stanie zdrowia, diagnozie, wynikach badań i rokowaniu. Fakt, że pacjent może znaleźć informacje o skutkach ubocznych leku w ulotce nie zwalnia lekarza przepisującego lek z obowiązku informacji.

Odpowiedzialność lekarza może się opierać na zasadzie winy wynikającej z art. 415 k.c, zgodnie z którym: ,,kto ze swojej winy wyrządza drugiemu szkodę obowiązany jest do jej naprawienia.” Jeżeli lekarz leczył pacjenta w ramach prywatnej kliniki będzie ponosił odpowiedzialność kontraktową z art. 471 k.c, według którego ,,dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi” przy zbiegu z odpowiedzialnością deliktową wynikającą z art. 415 k.c.

Podsumowując, lekarz poniesie odpowiedzialność za niewłaściwe przepisanie leku, przy czym odnosi się to zarówno do podania nieprawidłowego leku, jak też i zastosowania nieodpowiedniej dawki. Lekarz jako osoba nadzorująca proces leczenia odpowie również za niepoinformowanie pacjenta o skutkach ubocznych stosowanego leku, nawet jeżeli lek taki zawiera dołączoną do niego ulotkę.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Odpowiedzialność lekarza za błąd przy wypisaniu leku skutkujący błędnym leczeniem pacjenta

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


sześć + 1 =