Jak zawiadomić o popełnieniu przez lekarza przestępstwa nieumyślnego spowodowania śmierci pacjenta z art. 155 k.k.?

Zgodnie z art. 155 k.k. „Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

Przestępstwo nieumyślnego spowodowania śmierci jest ścigane z oskarżenia publicznego tzn. wystarczy zawiadomić o nich Prokuraturę czy też Policję, a zostanie wszczęte postępowanie. Kodeks Postępowania Karnego nie wskazuje żadnej formy w jakiej można zawiadomić o popełnieniu przestępstwa. W związku z powyższym można to zrobić w każdy sposób, który pozwoli na przekazanie odpowiednim organom wystarczających informacji, aby wszcząć na tej podstawie postępowanie, więc ustnie, pisemnie, telefonicznie bądź e-mailowo. Należy jednakże pamiętać, że zawiadamiając należy podać jak najwięcej szczegółów i informacji, które będą pomocne w dalszym toku czynności podejmowanych przez organy ścigania. W artykule Kto może złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nieumyślnego spowodowania śmierci pacjenta z art. 155 k.k.? zostało wskazane, kto może złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. 

Ustne zawiadomienie

Najpowszechniejszą metodą zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, w tym popełnienia przestępstwa przez lekarza jest złożenie ustanego zawiadomienia w Prokuraturze lub na Policji. Należy więc udać się do najbliższego komisariatu Policji lub Prokuratury i opowiedzieć funkcjonariuszowi Policji albo Prokuratorowi o zdarzeniu i okolicznościach zdarzenia.

Osoba zawiadamiająca zostanie przesłuchana w charakterze świadka zdarzenia. Zarówno zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożone ustnie, jak też zeznania zostaną zapisane w protokole, który sporządzi osoba odbierająca zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Protokół musi zostać podpisany przez osobę zawiadamiającą o przestępstwie.

Pisemne zawiadomienie

Innym sposobem zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez lekarza jest złożenie pisemnego zawiadomienia. Zawiadomienie najlepiej jest przesyłać listem poleconym z potwierdzeniem nadania. Można też złożyć je w biurze podawczym Prokuratury lub Policji. Najlepiej jest przygotować dwa egzemplarze pisma i na jednym poprosić pracownika właściwej jednostki o pieczątkę na potwierdzenie złożenia pisma. 

Zawiadamiający na późniejszym etapie postępowania przygotowawczego zostanie również przesłuchany w charakterze świadka. Pisemne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa powinno być właściwie zatytułowane, ponieważ znacznie ułatwi to pracę organom przyjmującym w rozpoznaniu pisma.

Telefoniczne lub mailowe zawiadomienie

Oprócz ustnego i pisemnego zawiadomienia o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa można poinformowanie również telefonicznie lub e-mailowo. Nie jest to jednakże zalecana metoda, ponieważ, organy ścigania nie mają pewności, czy Policja lub Prokuratura zostały właściwie poinformowane. Nie oznacza to jednakże, że nie podejmą niezbędnych czynności.

Na zakończenie należy przypomnieć, iż fałszywe oskarżenie kogoś o popełnienie przestępstwa stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2 (art. 238 k.k.).

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk i Aplikant Adwokacki Małgorzata Nowosielska

kontakt: kom. + 48 697 053 659 oraz tel. 22 629 00 36

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Jak zawiadomić o popełnieniu przez lekarza przestępstwa nieumyślnego spowodowania śmierci pacjenta z art. 155 k.k.?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


× 2 = osiemnaście