Jak wygląda procedura postępowania przed wojewódzką komisją ds orzekania o zdarzeniach medycznych

Wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego, należycie opłacony w wysokości 200 zł, Komisja przekazuje niezwłocznie kierownikowi szpitala, z działalnością którego wiąże się wniosek oraz ubezpieczycielowi, z którym szpital zawarł umowę ubezpieczeniową od odpowiedzialności za zdarzenia medyczne.

Następnie kierownik szpitala jak i ubezpieczyciel powinni przedstawić swoje stanowisko w przedmiocie wniosku w terminie 30 dni od dnia otrzymania tego wniosku.

Jeżeli szpital albo ubezpieczyciel nie ustosunkują się do zarzutów, oznacza to, że w świetle prawa akceptują wszystkie argumenty przedstawione we wniosku. Przykładowo przyjmuje się, iż jeżeli wnioskodawca podniósł, że nie przeprowadzono koniecznych badań, nie odebrano zgody na wykonanie zabiegu operacyjnego, to szpital zgadza się z jego stwierdzeniami. Podobnie rzecz ma się w stosunku do propozycji kwoty odszkodowania i zadośćuczynienia, którą wskazuje wnioskodawca. Jeżeli szpital i ubezpieczyciel nie przedstawią swoich propozycji uznaje się, iż zgadzają się co do wysokości żądanych kwot.

Z drugiej strony, jeżeli szpital lub ubezpieczyciel zajmują stanowisko w przedmiocie wniosku to są zobowiązani dokonać tego z należyta starannością. Stanowisko szpitala bądź ubezpieczyciela nie może polegać na ogólnym stwierdzeniu, że nie zgadzają się oni z argumentami zawartymi we wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego. Taka ogólna odpowiedź w praktyce powoduję przyjęcie, że nie złożono żadnej odpowiedzi na wniosek pacjenta.

W tym miejscu należy podkreślić, że w praktyce bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, gdy szpital, czy też ubezpieczyciel nie zajmują stanowiska co do wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego, który otrzymują. Niemniej jednak jak wskazuje doświadczenie zawodowe takie przypadki się zdarzały.

Warto wskazać, że co prawda Komisja ds. orzekania o zdarzeniach medycznych jest zobowiązana do tego, by prowadzić postępowanie dowodowe niezależnie od odpowiedzi szpitala lub ubezpieczyciela, jednakże z pewnością fakt braku odpowiedzi ze strony szpitala, czy ubezpieczyciela jest znaczącym argumentem przemawiający za przyznaniem racji osobie składającej wniosek. W efekcie dochodzi wtedy do wydania orzeczenia, w którym stwierdza się, iż doszło do zdarzenia medycznego.

Komisja po wydaniu takiego orzeczenia wystawia zaświadczenie, w którym stwierdza złożenie wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego, wysokość odszkodowania lub zadośćuczynienia oraz fakt nieprzedstawienia pisemnego stanowiska szpitala. Zaświadczenie takie stanowi tytuł wykonawczy, a więc na jego podstawie można dochodzić od ubezpieczyciela odszkodowania lub zadośćuczynienia.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Jak wygląda procedura postępowania przed wojewódzką komisją ds orzekania o zdarzeniach medycznych

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Aldona pisze:

  Witam
  Czy można się jakoś przygotować do takiego przesłuchania oraz czy ma znaczenie, czy występuje się samemu czy w obecności adwokata ?

  • Mariusz_Sidor pisze:

   Istotną kwestią jest przypomnienie sobie okoliczności w której według Pani doszło do błędu medycznego. To pozwala na szczegółowe opowiedzenie okoliczności błędu medycznego. Z mojego doświadczenia wynika, że w obecności adwokata członkowie komisji skupiają się na zadawaniu pytań, które mają na celu wyjaśnienie czy wystąpił błąd medyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


dwa + = 6