Dlaczego warto złożyć zawiadomienie o popełnieniu przez lekarza przestępstwa nieudzielenia pomocy z art. 162 § 1 k.k.?

Celem niniejszego artykułu jest wskazanie powodów, dlaczego wartym jest złożenie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa nieudzielenia pomocy przez lekarza osobie, która znalazła się w sytuacji zagrożenia zdrowia bądź życia. Dokonana poniżej analiza będzie miała zastosowanie również w przypadku składania zawiadomień o dokonaniu innych, skodyfikowanych przepisami karnymi przestępstw.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez osobą postronną

Zgodnie z treścią wcześniejszych artykułów, do złożenia zawiadomienia o przestępstwie uprawniona jest każda osoba, niezależnie od tego, czy jest pokrzywdzoną przez przestępstwo, czy jedynie posiada wiadomości na jego temat. Podczas składania zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa nie ma również znaczenia wiek, płeć czy narodowość osoby zawiadamiającej o popełnieniu przestępstwa. 

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pokrzywdzonego

Niestety w dzisiejszych czasach coraz częściej zauważa się, iż pokrzywdzeni przestępstwem nie składają zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jest to spowodowane wieloma czynnikami:

 1. obawą przed sprawcą przestępstwa,

 2. niska wartość szkody wyrządzonej przestępstwem,

 3. mały próg wykrywalności przestępstw,

 4. nieznajomością procedury karnej oraz praw w postępowaniu karnym,

 5. brak czasu na zgłoszenie odpowiednim organom zawiadomienia

 6. wstyd przed ujawnieniem organom postępowania przygotowawczego okoliczności przestępstwa.

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż istnieją trzy podstawowe argumenty, które przemawiają za złożeniem zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa:

 1. składając zawiadomienie sprawca czynu może zostać wykryty i pociągnięty do odpowiedzialności karnej,

 2. składając zawiadomienie pokrzywdzony może uzyskać naprawienie szkody,

 3. składając zawiadomienie pokrzywdzony może uchronić się przed dalszymi przestępstwami popełnianymi na jego szkodę.

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż po złożeniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pokrzywdzony może czynnie brać udział w prowadzonym postępowaniu. Osobie takiej przysługuje inicjatywa dowodowa – może złożyć wniosek o przesłuchanie określonych świadków, czy też przeprowadzenie dowodów z dokumentów. Jest również informowany o najważniejszych decyzjach organu – takich jak – postanowienie o wszczęciu dochodzenia/śledztwa, postanowieniu o umorzeniu dochodzenia/śledztwa. Pokrzywdzony może również czynnie wziąć udział w przesłuchaniu podejrzanego, czy świadka.

Podkreślenia wymaga fakt, iż inicjatywa w złożeniu zawiadomienia może doprowadzić do uzyskania odszkodowania za szkody majątkowe oraz zadośćuczynienia za krzywdę.

Należy również zauważyć, iż w postępowaniu karnym pokrzywdzonemu przysługuje szereg uprawnień o charakterze kompensacyjnym:

1) na podstawie art. 46 k.k. obowiązek naprawienia szkody,

2) na podstawie art. 46 k.k. zadośćuczynienie za doznaną krzywdę,

3) na podstawie art. 46 k.k. nawiązka,

4) na podstawie art. 39 pkt 7 k.k. świadczenie pieniężne.

Należy zatem wskazać, iż zgłoszenie zawiadomienia nigdy nie pogorszy sytuacji pokrzywdzonego, natomiast zapewni pokrzywdzonemu ochronę praw, jak również ułatwi uzyskać szybką i skuteczną pomoc ze strony Policji, czy innych instytucji. Nie można się bać zgłoszenia Policji lub Prokuraturze zawiadomienia, gdyż taka postawa umacnia świadomość bezkarności u sprawców przestępstw. Złożenie zawiadomienia spowoduje wszczęcie postępowania karnego, którego zakończenie może skutkować powstaniem szeregu uprawnień przysługujących pokrzywdzonemu.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk i Aplikant Adwokacki Paulina Petroniec

kontakt: kom. + 48 697 053 659 oraz tel. +48 22 629 00 36

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Dlaczego warto złożyć zawiadomienie o popełnieniu przez lekarza przestępstwa nieudzielenia pomocy z art. 162 § 1 k.k.?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


osiem × = 8