Czy odleżyny są zdarzeniem medycznym?

Bardzo często zdarza się, iż w trakcie pobytu w szpitalu pacjent nabawia się tzw. odleżyn. Warto zastanowić się, czy pojawienie się odleżyn jest zdarzeniem medycznym, a tym samym, czy możliwe jest uzyskanie z tego tytułu odszkodowania lub zadośćuczynienia.

Na wstępie należy wskazać, co to w ogóle jest odleżyna.

Odleżyna jest to ognisko martwicy przechodzące w owrzodzenie skóry, tkanki podskórnej, a nawet mięśni i kości, przeważnie wtórnie zakażone, które powstaje na skutek długotrwałego ucisku i związanego z tym niedotlenienia tkanek. Odleżyny powstają w miejscach, w których części kostne stykają się z podłożem. Najczęściej powstają w okolicy kości krzyżowej, pośladków, na piętach kostkach. Odleżyny najczęściej występują u chorych obłożnie, tych którzy mają trudności z poruszaniem się w łóżku i nieprzytomnych.

W związku z powyższym odleżyna może charakteryzować się kilkoma stopniami:

I stopień – blednące po lekkim ucisku zaczerwienienie, które jest efektem reaktywnego przekrwienia.

II stopień – nieblednące zaczerwienienie, rumień nie ustępuje po zniesieniu ucisku. Lekki ucisk nie powoduje zniesienia zaczerwienienia. Może występować obrzęk, szkodzenie naskórka i pęcherze. Często występuje ból.

III stopień – uszkodzenie pełnej grubości skóry do tkanki podskórnej. Dno rany zawiera żółte masy rozpadających się tkanek lub czerwoną ziarninę, brzegi rany dobrze odgraniczone. Dookoła rany występuje rumień i obrzęk.

IV stopień – Uszkodzenie rozpościera się w stronę tłuszczowej tkanki podskórnej, dochodzi do kości, występuje martwica z odczynem zapalnym kości i odczynowym zapaleniem stawów, widoczna obumarła tkanka. Brzeg odleżyny jest raczej dobrze odgraniczony, lecz martwica obejmuje także otaczające ją warstwy skóry, dno może być pokryte czarną martwicą.

V stopień – głębsza martwica obejmuje głębsze tkanki, w tym powięzie i mięśnie, może zajmować również stawy i kości. Dno rany zawiera martwicze masy tkanek koloru czarnego.

W jednej ze spraw, u pacjentki, która przebywała w szpitalu na oddziale intensywnej terapii przez 3 tygodnie pojawiły się odleżyny. Mimo wskazań, regulaminu profilaktyki przeciwodleżynowej w szpitalu i przeszkolenia w tym zakresie personel szpitala stosował pobieżnie profilaktykę i niestarannie prowadził dokumentację medyczną w tym zakresie. Z powodu odleżyn pacjentka nie została przyjęta na rehabilitację, która była konieczna.

Sprawa trafiła do wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, która orzekła, że doprowadzenie przez personel szpitalny do tak ciężkich odleżyn u pacjentki było zdarzeniem medycznym. W związku z takim orzeczeniem szpital zaproponował 2500 zł zadośćuczynienia. Suma ta nie zadowoliła pacjentki, która skierowała pozew do sądu.

Podsumowując, doprowadzenie do powstania odleżyn u pacjenta przebywającego w szpitalu jest zdarzeniem medycznym. Personel szpitala powinien zapewnić pacjentowi profesjonalna opiekę bez narażania go na dodatkowe niedogodności i cierpienia. Tym samym istnieje możliwość wystąpienia do wojewódzkiej komisji ds orzekania o zdarzeniach medycznych z wnioskiem o ustalenie takiego zdarzenia medycznego.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Czy odleżyny są zdarzeniem medycznym?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • Sylwiusz Kubiak pisze:

   Sz.P. Mec.

   Mamy taki problem z teściem :

   Był operowany w Szpitalu Miejskim w Częstochowie na endoprotezę biodra. Po tygodniu wyszedł ze szpitala do domu, po czym wrócił do szpitala na drugi dzień (do tego samego szpitala tylko do innej placówki Miejskiego Szpitala). Wrócił do szpitala poniewaz bolało go w płucach i nie mógł oddychac – wezwaliśmy pogotowie (panowie z pogotowia zabrali ze sobą wypis, którego nawet nie przetyczaliśmy). Podczas w/w pobytu w domu przez 1 dzień zauwazyliśmy otwartą ranę na wysokości kości ogonowej, co wzbudziło nasze zaniepokojenie. Następnie był hospitalizowany przez 3 tygodnie. Podczas tej hospitalizacji trafiła się osoba na sali z wszawicą oraz druga osoba z „gnilizną skóry” w skutek czego na sali był zapach nie do wytrzymania….Na moje uwagi co do wszawicy i zapachu (odór + kwas mrówkowy) ordynator odpowiedział : „co ja panu poradzę”…….
   Ponadto o odlezynie wiedzieliśmy tylko tyle, ze jest i nic więcej. Dopiero siostra teścia powiedziała, ze są materace przeciwodlezynowe i taki kupiliśmy ( w szpitalu nie mieli takowego). W moim odczuciu ta odlezyna to „standard” w cenie personelu szpitala. Sami kupowaliśmy plastry , które pielęgniarki naklejały…..

   I to tyle w wielkim skrócie.

   W mojej ocenie ta odlezyna ostała nabyta w szpitalu przez zaniechania ze strony personelu. Pytanie jaką drogą pójśc i czy w ogóle mamy jakieś szanse ? Teśc wyszedł wczoraj ze szpitala i dziś była u niego nasza znajoma pielęgniarka, która stwierdziła martwicę wewnątrz tej odlezyny i powiedziała, iz musi ją w piątek wyciąc skalpelem.
   Wypis mamy odebrac jutro, nie wiem czy napiszą coś o tej odlezynie… na co zwrócic uwagę przy wypisie i jak walczyc ? Jaką drogę wybrac ?

   Podrawiam

   • Zuzanna Walczak pisze:

    Witam,

    jeśli chodzi o odleżyny, które powstały u pacjenta podczas hospitalizacji, to w zależności od tego co chcą Państwo uzyskać – można wybrać dwie drogi.
    Pierwszą z nich jest zawiadomienie Prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Oznacza to, że prowadzone byłoby postępowanie karne. Drugą drogą jest złożenie pozwu do Sądu o zadośćuczynienie za krzywdę w wyniku błędu medycznego, w wyniku którego doszło do powstania odleżyn. Złożenie pozwu cywilnego o zapłatę rozpoczyna postępowanie cywilne. Trzeba się jednak liczyć zarówno z kosztami postępowania oraz dość długim czasem jego trwania.

    Należy również zaznaczyć, iż dwie drogi, które krótko opisałam powyżej, mogą być prowadzone jednocześnie – nie wykluczają siebie nawzajem.

 2. Iwona pisze:

  Witam. Mam pytanie prosze o pomoc co moge zrobic. Mialam robiana artroskopie stawu biodrowego(uszkodzony obrabek), mialam krążek nie cale 5 godzin i zrobila mi sie odlezyna w pachwinie i na wardze sromowej . Kto jest winny i co mam w tym kierunku zrobic? Dziękuję

  • Mariusz_Sidor pisze:

   Witam,
   odpowiadając na Pani pytanie:
   1. uzyskanie dokumentacji medycznej ze szpitala, w którym doszło do powstania odleżyn. Sprawdzenie czy w dokumentacji medycznej znajduje się informacja o objęciu Pani programem profilaktyki odleżyn. W momencie zbierania wywiadu pielęgniarskiego każdy pacjent oceniany jest pod kątem zagrożenia powstania odleżyn. Chorzy oceniani są wg skali Norton. Gdyby dokumentacja medyczna nie zawierała takich informacji dochodzi do poważnego uchybienia personelu medycznego.
   2. Osobami odpowiedzialny za powstanie odleżyn jest personel medyczny (de facto szpital) sprawujący opiekę nad pacjentem.
   3. W przypadku potwierdzenia na podstawie dokumentacji medycznej, że przyczyną powstania odleżyn było nienależyte sprawowanie opieki medycznej może Pani dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia od szpitala na podstawie art. 415 k.c.
   Ponadto należy uzyskać od szpitala informacji, w którym zakładzie ubezpieczeń szpital miał wykupioną polisę OC i pod jakim numerem, a następnie zgłosić szkodę na osobie do ubezpieczyciela.

 3. Sandra pisze:

  Witam
  Mam pytanie. Mój dziadek leżał 3 dni na oddziale wewnętrznym po trzech dniach zrobiły mu się 3 odleżyny trzeciego stopnia na czwarty dzień zmarł. Dodam że byłam codziennie przywiozłan wszystkie potrzebne środki do pielęgnacji zaproponowałam że przywiozę materac przeciwodleżynowy powiedziano mi że nie ma takiej potrzeby. Czy mogę ubiegać się o jakieś odszkodowanie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Zuzanna Walczak pisze:

   Witam,

   jako osoba najbliższa w stosunku do dziadka oczywiście mogłaby Pani ubiegać się o zadośćuczynienie za krzywdę wynikającą ze śmierci dziadka. Jednakże aby można było skutecznie dochodzić takiego roszczenia, konieczne byłoby wykazanie, iż dziadek zmarł w wyniku popełnienia przez personel placówki medycznej błędu medycznego, następnie wykazanie związku przyczynowego pomiędzy śmiercią dziadka a tymże błędem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


cztery × = 36