Co należy zrobić, gdy upłynie termin związany z postępowaniem przed Wojewódzką Komisją ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych?

Niejednokrotnie zdarza się, że z przyczyn niezależnych od osoby uczestniczącej w postępowaniu przed komisją ds orzekania o zdarzeniach medycznych, nie dochowuje ona terminów ustawowych. W takiej sytuacji jest jednak możliwość przywrócenia terminu. Instytucja przywrócenia terminu pozwala na skuteczne dokonanie czynności procesowej, nawet jeśli upłynął już termin przewidziany w ustawie.

Jednakże należy zaznaczyć, iż przywrócenie dotyczy tylko terminów ustawowych, a zatem w odniesieniu do postępowania przed Komisją będzie to :

– złożenie wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego,

– złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy,

– złożenie skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia wojewódzkiej Komisji.

W powyższych sytuacjach Komisja w składzie czteroosobowym może postanowić o przywróceniu terminu na wniosek osoby składającej wniosek.

Przywrócenie terminu nie jest jednak dopuszczalne, jeżeli uchybienie terminowi nie pociąga za sobą ujemnych następstw dla uczestnika postępowania. Przykładowo, niedopuszczalne jest przywrócenie terminu do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, w sytuacji, gdy Komisja stwierdziła, iż doszło do zdarzenia medycznego.

Przywrócenie terminu nie nastąpi również w sytuacji, gdy szpital chciał złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, podczas gdy to nie on, a ubezpieczyciel jest zobowiązany ponieść odpowiedzialność finansową za zdarzenie medyczne.

Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu składa się do komisji, w której czynność miała zostać dokonana. Mamy na to tydzień od momentu, gdy ustała przyczyna, która uniemożliwiła nam dokonanie danej czynności. We wskazanym piśmie należy uprawdopodobnić okoliczności, które uniemożliwiły nam dokonanie czynności w terminie przewidzianym przez ustawę. Jednocześnie konieczne jest, aby dokonać czynności, co do której żądamy przywrócenia terminu.

Po upływie roku od uchybionego terminu jego przywrócenie jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych okolicznościach. Dla przykładu, jeżeli pacjent przez 2 lata był w śpiączce i dlatego nie mógł dokonać określonej czynności przed wojewódzką komisją to może złożyć wniosek o przywrócenie terminu.

Komisja odrzuca wnioski, które są niedopuszczalne z mocy ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Tym samym Komisja odrzuci wniosek o przywrócenie terminu,

– jeżeli został on złożony po upływie tygodnia od ustania przyczyny,

– uchybienie terminu nie pociąga za sobą ujemnych następstw prawnych.

Należy zwrócić jeszcze uwagę, iż zgłoszenie wniosku o przywrócenie terminu nie wstrzymuje wykonania orzeczenia.

Dla przykładu, gdy nie dochowano terminu do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w sytuacji kiedy przewodniczący Komisji wszczął procedurę egzekucyjną to samo złożenie wniosku o przywrócenie terminu nie sprawia, iż czynności egzekucyjne są wstrzymywane. Toczą się one bowiem pomimo złożenia wniosku o przywrócenie terminu.

Podsumowując, instytucja przywrócenia terminu ma na celu umożliwienie uczestniczenia w postępowaniu przed wojewódzką komisją ds orzekania o zdarzeniach medycznych osobom, które nie dokonały określonych czynności z przyczyn od nich niezależnych.

Tym samym pomimo upływu terminów określonych w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta można skutecznie dokonać danej czynności. Konieczne jest jedynie, aby wraz z dokonaniem czynności uprawdopodobnić, że nie mogliśmy podjąć jej we wcześniejszym terminie z przyczyn od nas niezależnych.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Co należy zrobić, gdy upłynie termin związany z postępowaniem przed Wojewódzką Komisją ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


7 − = trzy