Błąd lekarski a niepowodzenie lekarskie

W poprzednich artykułach zatytułowanych,, Błąd diagnostyczny” oraz ,,Błąd terapeutyczny” opisałam błędy medyczne, za które lekarz powinien ponieść odpowiedzialność. Bardzo często zdarza się jednak, iż pomimo tego, że leczenie się nie powiodło lekarz nie poniesie żadnej odpowiedzialności. Dzieje się tak dlatego, iż mamy do czynienia z tzw. niepowodzeniem lekarskim, za które lekarz nie odpowiada.

Niepowodzenie ogólnie rzecz biorąc polega na tym, że wystąpi negatywny efekt leczenia, choć doszło do prawidłowego rozpoznania choroby, zastosowano właściwe leczenie oraz otoczono pacjenta staranną opieką.

Podczas procesów związanych z popełnieniem błędu medycznego biegli w swoich opiniach powinni się wypowiedzieć, czy błędu można było uniknąć, czy przypadek zaliczyć do niezawinionego niepowodzenia.

Warto zastanowić się dlaczego zazwyczaj dochodzi do niepowodzenia. Najczęstsze przyczyny to rodzaj choroby, jej przebieg, dostęp do leczenia, zbyt późne zgłoszenie się do lekarza, czy też nieprzestrzeganie zaleceń przez pacjenta.

Przykładowo można wskazać sytuację osoby, u której doszło do zawału mięśnia sercowego. Lekarz zalecił zmianę trybu życia, pozbycie się nadwagi, rzucenie palenia, większą aktywność fizyczną. Tymczasem pacjent nie zmienił swoich nawyków, nie zastosował się do żadnego z zaleceń lekarza. W takiej sytuacji nie możemy mówić o odpowiedzialności lekarza za błąd, jeżeli pacjent zmarł. Lekarz nie naruszył reguł sztuki lekarskiej, działał z należytą starannością.

Z praktyki wynika, że najczęściej z niepowodzeniem mamy do czynienia w tzw. chorobach piorunujących, rozwijających się bardzo szybko, czy też w takich, które nie dają żadnych objawów. Najbardziej widocznym przykładem są choroby nowotworowe, które przez wiele lat mogą się rozwijać bez żadnych objawów, po czym następuję gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia, a nierzadko śmierć pacjenta. Są to choroby, wobec których medycyna mimo ogromnego rozwoju jest wciąż bezsilna. Zawsze należy się liczyć z tym, iż proces leczenia może się nie powieść z przyczyn, na które lekarz nie ma żadnego wpływu.

Bardzo często oskarża się lekarzy o to, że popełnili błąd medyczny, podczas gdy w rzeczywistości lekarz postępował zgodnie z zasadami sztuki lekarskiej. Nie można wtedy zarzucić lekarzowi popełnienia błędu.

Podsumowując zasadnicza różnica pomiędzy błędem, a niepowodzeniem lekarskim polega na tym, iż niepowodzenie wynika z nieuchronności procesów chorobowych, a nie z winy lekarza. Niepowodzenie należy do tzw. ryzyka zawodowego lekarzy. Tymczasem o błędzie mówimy wtedy, gdy lekarz zaniedbał dokonania pewnych czynności, nie zachował należytej staranności na skutek czego wystąpiły ujemne skutki zdrowotne u pacjenta bądź też doszło do jego śmierci.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Błąd lekarski a niepowodzenie lekarskie

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


7 − cztery =